KÜRTÇE’Yİ NE KADAR BİLİYORSUN?

203

DİLİNİ (KÜRTÇE) BİLİYOR MUSUN?

Her birimiz üç aşağı beş yukarı Kürtçe konuşabiliyoruz. Gündelik hayatımızda;  ailemizle, arkadaşlarımızla kısacası yakın çevremizle anlaşabilecek kadar zorunlu olunca Kürtçe konuşuyoruz o da anlaşabilecek kadar. İşte bu de demek olmuyor ki Kürtçe yi tam olarak biliyor, okuyor ve yazıyoruz. Sadece anlaşma, uzlaşma ve benzeri durumlar için küçük bir söyleşi o kadar bizimki.

Bize sorulduğunda ise, hepimiz bilgin kesiliriz “tabi, ben Kürtçe biliyorum ne gerek var daha fazlasını öğrenmeye” diye başlayan cümlerle karşımızdakine cevap veririz. Daha iyi öğrenmek ister misin? Sorusuan karşılık ise de gerek yok deriz utanmadan. Bu durum binaen karşımızdaki kişi, peki der; şu kelimenin Kürtçe’si nedir, ya da şu Kürtçe’de şu kelime ne anlama gelir diye sorar. biz de bu soru karşısında önce biraz afallar sonra hatayı Kürtçe’de buluruz.  “o da ne demekmiş böyle bir kelime Kürtçe’de yok, bunlar hep sonradan girdi dilimize” deriz. Yine hiç utanmadan.

İşin aslı öyle değil maalesef. Bizler dili iyi bilmiyoruz. Soruyorum kendime ve sizlere, kaçımız Kürtçe bir tv’nin karşısında oturduğu zaman bir haberleri veya herhangi bir programı  tam  anlamıyla anlıyor, veya yayımlanmış bir kitabı kaçımız alıp okuyabiliyor, bunu da geçtim; internette paylaşılmış Kürçte bir sözü veya yazıyı kaçımız yüz yüz anlayabiliyor.  Büyük ihtimalle bu tür bir durum karşısında Kürtçe’yi hep pas geçmişizdir. Ne acı bir tablo değil mi?       İşte bu ve bunun gibi daha bir sürü şey. Mesela bu yazıyı da sizlerle Kürtçe yazamamış olmam da yukarıda bahsettiğim durumun ayıp bir sunucudur, kendi adıma.

Bilmiyoruz maalesef ana dilimizi artık bunun bilincine varmamız gerek.  Artık ve bilmediğmizi bilerek öğrenmek ve anlamak için biraz çaba sarfetme zamanı gelmiştir bence. Başka dillere ve başka kültürlere olan ilgi alakamızın yarısını dilimize gösterirsek, inanın başarabiliriz. Tabiki diğer dilleri de öğrenmek gerek ama öncelik ana dilimiz. ..

Sözüme bir atasözümüzle bitirmek istiyorum…

Dar li ser koka xwe şên dibe.(Gotina Pêşîyan)

Ağaç kendi kökü üzerinde yeşerir. (Kürt Atasözü)

 

Ayşe GÜL – 19.11.2017 – WAN